Vrané nad Vltavou Oficiální stránky obce
youtube

Obsah stránky

Kostel sv. Jiří

Kostel sv. Jiří – mučedníka, Vrané nad Vltavou

Původně gotická stavba s dochovanou románskou apsidou a s gotickým sedlovým portálem vedoucím ze sakristie do věže, byla barokně upravena v 17. století. První písemná zmínka o kostele je v zakládací listině břevnovského kláštera (falsum ze 13. století, hlásící se k r. 993).

V apsidě kostela je barokní oltář s obrazem sv. Jiří a nad ním medailon se sv. Václavem. Dominantou kostela je na epištolní straně sousoší kalvárie (kříž, P. Maria, sv. Jan), pocházející ze zrušené kaple sv. Kříže ve Zbraslavi, které získal a vlastnoručně opravil vranský farář P. František Xaver Matošovský v r. 1867. Na evangelijní straně je kopie obrazu Zbraslavské Madony. Na kůru jsou instalovány dvoumanuálové varhany z r. 1942. Ve věži byly původně 4 zvony, které byly v r. 1917 sejmuty a rekvírovány pro vojenské účely. Vrátil se jediný, sv. Markéta.

Od r. 1997 se zde konají koncerty v rámci cyklu Vranské hudební jaro (květen a červen). V r. 2007 byla na jižní stěně instalována nová socha sv. Cecilie, k jejíž poctě se od té doby koná v listopadu rovněž koncert. Tradičními koncerty jsou i poutní a vánoční koncert místního smíšeného pěveckého Sboru sv. Jiří.

Více informací zde:  

http://www.farnost-zbraslav.cz/o-farnosti/        

http://www.sborsvjiri.cz

Kostel sv. Jiří

Vrané s kostelem sv. Jiří je součástí římskokatolické farnosti Praha-Zbraslav.

Duchovním správcem - farářem - je P. Mgr. Jan Gerndt, se kterým je nutno projednat veškeré záležitosti, týkající se obřadů v kostele sv. Jiří - křest, svatba, pohřeb.

Spojení: mob. 739 484 835, e-mail  zbraslav@eFara.cz .

Bohoslužby se ve zdejším kostele konají pravidelně každou neděli v 18:00 hod.

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.