Vrané nad Vltavou Oficiální stránky obce
youtube

Obsah stránky

Ustanovení zvláštního příjemce důchodu nebo sociální dávky

Dle §10 zákona č.582/1991Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení obecní úřad rozhoduje o ustanovení zvláštního příjemce sociálních a důchodových dávek. Toto opatření se využívá v situaci, kdy oprávněný (např. důchodce) není schopen přebírat vzhledem ke svému zdravotnímu stavu důchodové nebo sociální dávky a je nutné zajistit využití těchto dávek ve prospěch oprávněného (důchodce).


•    Učinit podání žádosti o ustanovení zvláštního příjemce je oprávněn oprávněný nebo jeho zákonný zástupce, popř. zvláštní příjemce v místě svého trvalého pobytu.

•    Podání se činí písemně s uvedením náležitostí a uvedením důvodů (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, údaj trvalého pobytu oprávněného i zvláštního příjemce).

•    Obecní úřad ustanovuje zvláštního příjemce dávek s jeho souhlasem v případě, že oprávněný (příjemce dávky) nebo jeho zákonný zástupce nemůže výplatu přijímat, to neplatí, pokud oprávněný nebo jeho zákonný zástupce, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemůže podat vyjádření k ustanovení zvláštního příjemce.

•    Podklady a dokumenty, které je třeba doložit k podané žádosti :
1.    občanský průkaz oprávněného
2.    výměr důchodu nebo dávky oprávněného
3.    občanský průkaz zvláštního příjemce
4.    potvrzení ošetřujícího lékaře o zdravotním stavu oprávněného

•    Žádost je vyřízena bezodkladně , případně do 30 dnů od podání žádosti.

•    Správní poplatky nejsou předepsány.

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.